Nasz serwis jako jedyny w Polsce wspó³pracuje z BOSCH DIESEL CENTER i BOSCH DIESEL SERWIS. Wspó³pracujemy miêdzy innymi z serwisami Bosch z Suchej Beskidzkiej, Lublina, Katowic, Jaworzna, Krakowa, Wojaszówki, Bielsko Bia³ej, Gryfina i dziesi±tkami wiêkszych i mniejszych zak³adów i warsztatów regeneruj±cych pompy wtryskowe, czy zajmuj±cych siê mechanik± pojazdow±
Nasza oferta to naprawa elektroniczna pomp wtryskowych bosch VP44 i VP30, naprawa sterowników PSG5, PSG16 i 1.7L Isuzu Delphi, Delco EDU oraz sterowników ABS Bosch a tak¿e pe³na regeneracja pod wzglêdem mechanicznym we wspó³pracy z BOSCH SERWISEM. Pompy i sterowniki przyjmujemy drog± wysy³kow±, jak równie¿ osobi¶cie po wcze¶niejszym kontakcie telefonicznym. Czas oczekiwania na naprawê elektroniki czyli samego sterownika to oko³o godzina. Pe³na regeneracja pompy wtryskowej pod wzglêdem mechanicznym to oko³o 2 dni robocze. Poni¿ej link do filmu jak zdemontowaæ sterownik PSG5, PSG16 pompy wtryskowej BOSCH VP44 VP30, gdy jest pewno¶æ, ¿e to elektronika jest winowajc± awarii.
Przed napraw± ka¿dy sterownik sprawdzany jest za pomoc± pod³±czenia bezpo¶rednio pod wtyczkê pinow± specjalistycznym sprzêtem diagnostycznym. Po naprawie b³êdy w pamiêci sterownika s± kasowane.
Naprawa elektroniki to w zdecydowanej wiêkszo¶ci g³ówna usterka pomp wtryskowych VP44, VP30 a tak¿e sterowników PSG16, ISUZU i ABS.
G³ówne objawy uszkodzonego sterownika, przegrzanego sterownika - taki który pracuje kilka lat lub wiêcej, b±d¼ niew³a¶ciwie naprawionego, poprzez zastosowanie niew³a¶ciwych tranzystorów typu IRLR 2905, IRLR 3636, IRLR3705 czy innych z serwisu Allegro to brak mocy w porównaniu do czasu sprzed naprawy sterownika, utrudniony rozruch, wiêksze spalanie, twarda praca no i przede wszystkim brak mo¿liwo¶ci uruchomienia silnika. Przy braku mo¿liwo¶ci uruchomienia paliwo na wtryskach nie ma odpowiedniego ci¶nienia , które mog³o by przebiæ wtryski, b±d¼ nie jest podawane wcale. W zwi±zku z brakiem mo¿liwo¶ci uruchomienia silnika mo¿ecie byæ ju¿ pewni, ¿e uszkodzeniu uleg³ sterownik pompy i nie ma potrzeby ingerowaæ w mechanikê pompy, wbrew potocznej opinii ¿e sama elektronika sprawy nie za³atwi.
Z naszego wieloletniego do¶wiadczenia mogê ¶mia³o powiedzieæ, ¿e praktycznie nie mamy reklamacji nawet z pocz±tku naszej dzia³alno¶ci, a to jest ju¿ 10 lat. Po prostu sterownik na którym zosta³a przeprowadzona profesjonalna regeneracja tak zwana fabryczna ( fabryczna w zwi±zku z zastosowaniem tranzystora dedykowanego przez BOSCHA dla sterowników po 2004 roku ) jest na równi z nowym sterownikiem a dodatkowo nie jest on tak wra¿liwy na zapowietrzanie siê pompy, wymianê filtra paliwa czy paliwo kiepskiej jako¶ci. Innym pewnym objawem uszkodzenia sterownika pompy wtryskowej jest nag³e przerwanie pracy silnika i koniec. Proszê nie s³uchaæ speców i magików, ¿e zatar³a siê pompa i to uszkodzi³o sterownik. Zacieranie siê pompy to proces d³ugotrwa³y, objawia siê to ró¿nymi dolegliwo¶ciami przez d³ugi czas i na pewno nie koñczy siê w jedn± sekundê , czyli nag³ym zga¶niêciem silnika.
Druga sprawa to taka, ¿e nie da siê ju¿ przekonaæ cz³owieka, który zap³aci³ gdzie¶ kilkaset z³oty za naprawê sterownika, samochód nie odpali³ i skoñczy³o siê na pe³nej regeneracji pompy wtryskowej z wymian± sterownika za dodatkowo 3 lub wiêcej tysiêcy z³otych, bo naprawiaj±cy sterownik twierdzi, ¿e on wszystko dobrze zrobi³. A prawda jest taka ¿e wymiana tranzystorka z allegro nie oznacza sukcesu. Taki cz³owiek niestety jest ju¿ tak "skrzywiony", ¿e do niego nie dociera to, i¿ sterownik najprawdopodobniej zosta³ niew³a¶ciwie naprawiony a w wiêkszo¶ci przypadków uszkodzony nieodwracalnie. St±d powsta³ mit, ¿e naprawa sterownika nie pomo¿e. Ma³o tego, w wiêkszo¶ci przypadków taka niew³a¶ciwa naprawa mo¿e popsuæ nam sterownik nieodwracalnie a dodatkowo czêsto uszkadza to zawór dawki paliwa, ten miêdzy przewodami wysokiego ci¶nienia. I nie ma znaczenia czy jest to pompa VP44 czy VP30.
Jak SPRAWDZIC. Aby sprawdziæ ten zawór nale¿y u¿yæ do tego 12V na 55W lu 60 Wat. Odcinamy zawór dawki paliwa, ten miêdzy przewodami wysokiego ci¶nienia w g³owicy pompy. Jeden z przewodów od tego zaworu, niewa¿ne który ³±czymy z mas± czyli minusem lub po prostu dotykamy kabel gdziekolwiek do pompy. Pompa jest metalowa i jest minusem - mas±. Drugi kabel ³±czymy z jednym po³±czeniem ¿arówki 12V 55 WAT, a drugim po³±czeniem od ¿arówki dotykamy do plusa akumulatora. Wykonujemy tzw. po³±czenie szeregowe trzech elementów: ¿arówki, zaworu i akumulatora. W momencie dotykania kablem od ¿arówki do plusa akumulatora ¿arówka bêdzie siê nam roz¶wietla³a i w pompie za ka¿dym dotkniêciem bêdzie s³ychaæ delikatne klikniêcie je¿eli zawór jest sprawny. Nigdy nie pod³±czajcie górnego zaworu dawki paliwa bezpo¶rednia do akumulatora. Zawór posiada bardzo nisk± rezystancjê. Bezpo¶rednie pod³±czenie zaworu do akumulatora zrobi³o by nam zwarcie i uszkodzi³o zawór w przypadku gdyby okaza³ siê on sprawny w sekundê. Poni¿ej link do filmu jak sprawdziæ ten zawór.
Czy uszkodzi³ nam siê sterownik mo¿emy w bardzo prosty sposób sprawdziæ za pomoc± ¿arówki 12V na 55W lub 60 Wat, takiej ze ¶wiate³ przednich samochodu. Je¿eli chcesz sprawdziæ swój sterownik postêpuj dok³adnie jak na filmie w linku poni¿ej lub wed³ug tego opisu, nie inaczej bo nie bêdzie to mia³o wiêkszego sensu.
JAK SPRAWDZIC . Odcinamy dwa przewody od sterownika do pompy, para górna grubsza i w³a¶nie do tych koniecznie odciêtych przewodów pod³±czamy nasz± 12 Voltow± 55 WATow± ¿arówkê. W momencie krêcenia rozrusznikiem ¿arówka musi wyra¼nie b³yskaæ, ¶wieciæ. Gdy ¿arówka nie ¶wieci w ogóle b±d¼ ledwo siê ¿arzy to mamy przyczynê dlaczego silnik nie pali. Uszkodzony sterownik. Tutaj jedna sprawa. W stu procentach uszkodzenia sterownika mo¿ecie byæ pewni jak ¿arówka nie ¶wieci wcale b±d¼ ledwo siê ¿arzy. Zdarzaj± siê te¿ takie uszkodzenie ¿e ¿arówka normalnie ¶wieci a samochód nie odpala. Sterownik w takim przypadku móg³ zostaæ przegrzany b±d¼ niew³a¶ciwie naprawiony. ¯arówkê, ¿e tak powiem uci±gnie ale zawór dawki potrzebuje wiêkszego pr±du i o d³u¿szych impulsach.
Jednak¿e, uszkodzenia mechaniczne pompy te¿ siê zdarzaj± co objawia siê w wiêkszo¶ci wypadków niew³a¶ciwym k±tem wtrysku, brakiem mo¿liwo¶ci wyregulowania k±ta wtrysku, tward± prac± silnika, nadmiernym dymieniem, wiêkszym spalaniem i trudno¶ciami w odpaleniu silnika.
Regeneracja mechaniczna jak wcze¶niej pisa³em jest wykonywana przy wspó³pracy z jednym z zaprzyja¼nionych Serwisów Boscha a dok³adniej WULKAN BOSCH SERWIS z Suchej Beskidzkiej. Pompa wtryskowa po regeneracji jest sprawdzana i kalibrowana na dedykowanym do tego stole probierczym BOSCH EPS 815.
Na wykonan± naprawê udzielamy 12 miesiêcznej gwarancji
Wysy³ka w ci±gu jednego dnia roboczego. (dotyczy naprawy sterownika)
Wystawiamy fakturê VAT na pe³n± regeneracjê pompy wtryskowej. Na naprawê sterownika faktura bez VAT.
KOSZTY.
Koszt naprawy sterownika PSG5 ( jedno wtykowy ) to 300 z³ brutto.
Koszt naprawy sterownika 1.7L ISUZU to 300 z³ brutto.
Koszt pe³nej regeneracji pompy wtryskowej VP44, VP30 to oko³o 1500 z³ brutto. Na regeneracjê pompy wystawiamy fakturê VAT.
Koszt wyzerowania immobilizera w sterowniku pompy FORD to 100 z³. Konieczne przy wymianie sterownika na inny, jak waszego siê nie da naprawiæ bo np: kolega elektronik chcia³ sprawdziæ swoje mo¿liwo¶ci i uszkodzi³ sterownik nieodwracalnie.
Koszt naszego sterownika PSG5 je¿eli wasz nie nadaje siê do naprawy, b±d¼ go fizycznie nie macie od 600 z³ brutto.
Je¿eli samochód zgas³ nagle w czasie jazdy lub nie chce odpaliæ po postoju to przyczyn± jest elektronika czyli sterownik i w zdecydowanej wiêkszo¶ci nie ma potrzeby regeneracji pompy pod wzglêdem mechanicznym. Przy uszkodzeniu mechanicznym pompy samochód pali tylko ¿e, pracuje g³o¶no, twardo, metalicznie jak równie¿ kopci jak " stary traktor ", jest niew³a¶ciwy k±t wtrysku i du¿o wiêksze spalanie. Wtedy w³a¶nie potrzebna jest regeneracja mechaniczna pompy któr± jak wcze¶niej pisa³em równie¿ wykonujemy.
Przestrzegam przed kupowaniem pomp za kilkaset z³otych a tym bardziej na wymianê za swoj± z samochodu. Równie dobrze mo¿na sobie kupiæ z osiem kilo z³omu, bo tyle s± warte pompy z regeneracj± wykonan± na " papierze ". Pompy zregenerowane w naszym serwisie przechodz± dwu godzinny test na stole probierczym EPS 815.
Je¿eli kto¶ naprawia³ sterownik i silnik popracowa³ przez kilka sekund, minut, godzin czy dni i znowu zgas³, ¶wiadczy to tylko o niew³a¶ciwej naprawie i niew³a¶ciwym zastosowanym tranzystorze najprawdopodobniej IRLR2905, 3636, 3705 lub pochodnych tych tranzystorów czêsto niestety b³êdnie stosowanych jako "s³abe zamienniki" ale ³atwo dostêpnych na allegro za dwa z³ote. Oryginalny tranzystor stosowany przez nasz serwis jest importowany z Niemiec i nie wystêpuje w Polskiej ofercie. Dodatkowo wymiana koñcówki mocy odpowiedzialnej za sterowanie zaworem dawki paliwa jest tylko jedn± z czterech usterek które mog± trapiæ nasz sterownik. Tranzystor to nie wszystko, tym bardziej ¿e w zdecydowanej wiêkszo¶ci jest niew³a¶ciwy. Wspomnê te¿ o braku szczelno¶ci w klejeniu sterownika. Wilgoæ bardzo szybko uszkadza taki sterownik, gdy nie zosta³ poprawnie sklejony. Do samego klejenia nie u¿ywamy te¿ ¿adnych silikonów, bo po czasie wszystko co by³o w ¶rodku miedziane robi siê ZIELONE. ¦miejemy siê na warsztacie, ¿e sterowniki konkurencja klei silikonami które zosta³y z remontu kuchni czy toalety. Bo do tego siê nadaj± silikony na bazie octanu a nie do elektroniki.
W przypadku gdy wysy³aj± pañstwo sam sterownik proszê zwróciæ szczególn± uwagê a wrêcz poprawiæ dolne kable od zaworu regulacji k±ta wtrysku. Ta dolna para ma z regu³y spêkan± otulinê na przewodach lub ju¿ go³e przewody. Oczywi¶cie przez te przewody p³ynie ma³y pr±d, bo o warto¶ci oko³o 1.2 Ampera, a spêkane przewody to skutek temperatury, olejów i czasu. Przewody maj± wp³yw na przestawiacz k±ta wtrysku. Przy zwarciu tych przewodów bêdzie w³a¶nie problem z niew³a¶ciwym czasem wtrysku, nie bêdzie jego regulacji, co mo¿e byæ b³êdnie zinterpretowane jako zatarta pompa. Dodatkowo zwarcie na tych przewodach mo¿e mieæ po¶rednio wp³yw na uszkodzenie sterownika, chocia¿ tranzystor w sterowniku odpowiada za sterowanie zaworem dawki paliwa tym miêdzy przewodami wysokiego ci¶nienia - para przewodów górna, grubsza, ta która na pewno nie jest spêkana. Tak¿e poprawiamy przewody przed monta¿em sterownika aby nie mieæ roboty dwa razy. Poni¿ej link do filmu jak poprawiæ przewody od zaworu dolnego regulacji k±ta wtrysku. Mo¿na to zrobiæ te¿ na samochodzie.
Je¶li w aucie wystêpuje który¶ z ni¿ej opisanych objawów lub b³êdów ¶wiadczy to, ¿e w 95 % uleg³ uszkodzeniu sterownik pompy
Objawy uszkodzonego sterownika pompy to:
po zgaszeniu auto nie chce odpaliæ,
silnik ciê¿ko odpali³ i nie reaguje na peda³ gazu lub znikomo
silnik zgas³ podczas pracy i ju¿ nie zapali³
silnik nierówno pracuje
silnik dymi
silnik ga¶nie po rozgrzaniu lub przerywa
silnik nie osi±ga pe³nej mocy
Po naprawie pozostaje monta¿ sterownika na pompê wtryskow±. Proszê wykonaæ to wed³ug filmu w linku poni¿ej. Nie zapomnij o wstêpnym odpowietrzeniu pompy, poprzez zalanie od góry obydwu komór rop± do pe³na, a¿ siê bêdzie przelewa³o. U³atwi to odpowietrzenie pompy. Dodatkowo mile widziana jest pomoc drugiej osoby i zwyk³ego PLAKA pryskanego jak najbli¿ej kolektora dolotowego. Nigdy nie pryskaj przed przep³ywomierzem, zawsze za, bo skrócisz mu ¿ycie. Nie obawiaj siê ponownego uszkodzenia sterownika w czasie odpowietrzania. Sterownik po naszej regeneracji jest odporny na zapowietrzanie co gwarantujê roczn± gwarancj±. Poni¿ej link do filmu jak zamontowaæ sterownik pompy wtryskowej po nasze fabrycznej regeneracji.
Po zdiagnozowaniu auta komputerem mog± siê pojawiæ nastêpuj±ce b³êdy :
OPEL, SAAB
P1630 ZAWÓR DAWKI
P1631 STEROWNIK POMPY
P1335 CZUJNIK OBROTÓW PO£O¯ENIA WA£U KORBOWEGO
P0725 CZUJNIK OBROTÓW PO£O¯ENIA WA£U KORBOWEGO
P1345 CZUJNIK OBROTÓW, SYGNA£ Z PO£O¯ENIA WA£KA POMPY
P1220 CZAS WTRYSKU, K¡T WTRYSKU, POCZ¡TEK T£OCZENIA
P1650 SZEREGOWA SZYNA CAN, KOMUNIKACJA
P1651 SZEREGOWA SZYNA CAN, KOMUNIKACJA
P1560 NAPIÊCIE ZASILANIA PRZEKROCZENIE
P1600 STEROWNIK USZKODZENIE PROGRAMU
P0190 USTERKA MECHANICZNA W SYSTEMIE PALIWA
P1660 ZA MOCNE WEJ¦CIE OBWODU SOLENOIDU ODCIÊCIA PALIWA
Zapraszam wszystkich, których niestety spotka³a awaria pompy wtryskowej do skorzystania z naszych us³ug. Nasze do¶wiadczenie to ponad 10 lat i kilkana¶cie tysiêcy naprawionych sterowników. Z najwiêkszych naszych atutów mogê wymieniæ przede wszystkim stosowanie oryginalnego tranzystora i wspó³pracê naszego niezale¿nego serwisu z Bosch serwisami z ca³ej Polski. Co do tranzystora jest to typ tranzystora stosowany w sterownikach od 2004 roku do 2018. Jest to tranzystor unipolarny z dwoma po³±czeniami ¼ród³a (S). Oczywi¶cie nie mogê zdradziæ numeru tego tranzystora, bo jest to tajemnica naszej firmy a druga sprawa to, ¿e zdobycie tego z niemieckiej centrali Boscha graniczy³o w 2008 roku z cudem. Dodam, ¿e nawet teraz nie mamy mo¿liwo¶ci zamówiæ oryginalnego tranzystora w Polsce i ca³y czas na bie¿±co importowany jest z Niemiec.
Staramy siê udzielaæ wyczerpuj±cych informacji czy to podczas rozmowy telefonicznej czy na naszych filmach instrukta¿owych. Dla nas zdecydowany klient powinien wiedzieæ, ¿e jak samochód zgas³ nagle lub nie chce odpaliæ po postoju, to winny jest sterownik i szkoda czasu na kliku dniowe czy tygodniowe poszukiwania w internecie i dzwonienia do wszystkich znalezionych firm po kilka razy. Dodam ¿e "firm" i "magików" naprawiaj±cych sterowniki pomp wtryskowych jest teraz na pêczki w ka¿dym mie¶cie. Prawd± jest ¿e ka¿da z tych firm stosuje zawsze jeden z trzech dostêpnych na allegro tanich tranzystorów czyli irlr2905, irlr3636 czy irlr3705. Niestety jak pisa³em wcze¶niej jest to tylko tani zamienni który nie zapewni poprawnej pracy sterownika a tym samym waszego silnika. Zapytajcie taki "profesjonalny" serwis z którym Bosch serwisem wspó³pracuje, czy który¶ z Bosch serwisów móg³by wystawiæ jakie¶ rekomendacie dla tego serwisu. Tu jest w³a¶nie problem speców od naprawy sterowników metod± cha³upnicz±. Klient wysy³a taki sterownik, po naprawie samochód niestety nie pracuje ju¿ jak przed napraw±, bo nie ma takiej mo¿liwo¶ci na tranzystorach z allegro, nastêpnie z powrotem dzwoni do magika który mówi klientowi ¿e sterownik zosta³ dobrze naprawiony a problem jest w mechanice pompy. I tu "magik" umywa rêce. Niezadowolony klient oddaje pompê do serwisu, tam dostaje informacjê ¿e pompê trzeba zregenerowaæ za 2 - 3 ty¶ z³oty. Potem idzie informacja w ¶wiat, ¿e naprawa sterownika nic nie daje bo i tak trzeba mechanikê zregenerowaæ. Gorzej jak "magik uszkodzi sterownik nieodwracalnie. Owszem, mechanikê kiedy trzeba to trzeba ale w wiêkszo¶ci przypadków winny jest sterownik. A ¿e nie ka¿dy potrafi naprawiæ sterownik to ju¿ inna historia. Niestety nawet ja wiem, ¿e wszystkim nie dam rady naprawiæ. Ka¿dego dnia naprawiamy ¶rednio oko³o 15 sterowników dziennie. Takie s± nasze moce przerobowe. Dodatkowo jak wspomnia³em wspó³pracujemy z Bosch serwisami a oni wysy³aj± nawet po 30 sterowników jednorazowo. Czêsto klienci szukaj± gdzie bli¿ej jakby to by³o najwa¿niejsze. Potem dostajemy takie sterowniki do poprawy po kim¶. Nie zawsze taki sterownik nadaje siê do naprawy. I tak mia³o byæ gdzie¶ tam np: 200z³, sterownik zosta³ uszkodzony nieodwracalnie, koszt zakupu innego sterownika jak np: opel do pompy 0470504015 mo¿e wynie¶æ nawet 800 z³ plus 200 czy 300 z³ z poprzedniej nieudanej naprawy i mamy 1000z³ lub wiêcej. I tu zaczynaj± siê koszta. Je¿eli nie chcesz ryzykowaæ wy¶lij swój sterownik do naszego serwisu zaufaj rzetelno¶ci i wieloletniemu do¶wiadczeniu. Serwisy Boscha nie wspó³pracuj± z byle kim. Dodatkowo dziêki wspó³pracy z Boschem zapewniamy pe³n± regeneracjê pompy wtryskowej pod wzglêdem mechanicznym i elektronicznym w kwocie oko³o 1500 z³. Oczywi¶cie jak jest potrzeba regeneracji mechanicznej. Pamiêtaj tylko regeneracja fabryczna sterownika na oryginalnym tranzystorze zapewni mu d³ug± bezawaryjn± pracê. Drug± spraw± jest to, ¿e tranzystor to tylko jedna z czterech elektronicznych rzeczy która mo¿e trapiæ nasz sterownik. A w wiêkszo¶ci fachowcy wymieniaj± tylko tranzystor pomijaæ takie rzeczy jak np: b³±d obrotów pompy wtryskowej czy to ca³y czas czy po rozgrzaniu. Ale na tym koñczê i daje wam wybór. Powodzenia.
Poni¿ej podaje numery pomp Boscha, numery wed³ug producenta pojazdu i zastosowanie